kisképernyő vs nagyvászon

Hiánypótló űrwesternt csinált a Disney

2019. november 13. - the watchman

ke_pernyo_foto_2019-11-13_10_22_50.png

Azt kell mondanom, hogy teljesen jogos az a totálisan elfogult tömeghisztéria, amit a sorozat már az előzetesekkel elért a Star Wars-rajongók körében. Én akkor nem dobtam hátast egyből nekifutásból. Az első rész megnézésekor viszont be kellett látnom, hogy Csillagok háborúja ide vagy oda, botrányos Baljós árnyak, Klónok támadása, Sith-ek bosszúja, illetve a vitatottan jó, de azért becsületes koppintásként is elkönyvelt Az ébredő Erő után, ez a leágazó sztori eddig teljesen hibátlan. Már csak azért is nehéz elvitatni az érdemeit, mivel a Star Wars univerzum nélkül is megállja a helyét.

Tényleg egy spagettiwesternbe oltott űrorgia, de pont ez hiányzott a Firefly befejezése óta.

wpatreon6.png

Nézni és élvezni a sztorit a messzi-messzi galaxis minden egyes szereplőjének ismerete nélkül

 

Ez a kulcsa az egésznek, hogy így is működik a történet. Minden spoiler nélkül le lehet írni az első rész cselekményét: egy fejvadász elvégzi a küldetését, majd új, nagyobb feladatot kér és kap is, majd elvégzi azt a munkát is. A The Mandalorian erőssége a hangulatában rejlik. Teljesen mindegy, hogy ez a fejvadász csávó történetesen a Star Wars-saga egyik legismertebb alakjának sisakját viseli, miközben pedig egy új karakterről van szó, viszont az öltözetében meg benne van két elődje is, így akarva, akaratlanul is van egy múltja a rajongók szemében. Ez az oda-vissza kcsintgatás marha jó, de a mezei nézőnek ez mit sem jelent. Az viszont sokkal fontosabb, hogy egy viszonylag egyszerű felvezetéssel mekkora erővel tudja beszippantani az embert. Ehhez nagyban hozzájárul a sivatagi hangulat, amitől eléggé westernes beütést kap a sorozat. Mert amúgy miről van szó?

Egy magányos lovasról, a Star Wars rezzenéstelen arcú Clint Eastwoodjáról, aki egyedül járja a galaxist. 

Az egyszerű történetet a fura lények teszik teljessé. Ez adja azt a pluszt, amitől igazán menő tud lenni a sorozat. Ha a 38 perces epizód elején a kocsmában nem lett volna lövöldözés, ha azt követően egy sarkvidéki, húsevő jégbálna nem akarta volna megenni az űrhajó egyik tartópillérét, ha a végén nem röpködtek volna minden irányba lézernyalábok, akkor azt mondanám, hogy ez egy viszonylag alacsony költségvetésű cucc. De tisztességgel égették a pénzt a CGI-ra. A készítők ügyesen játszottak a belső terekkel, hisz a főszereplő előszeretettel volt az űrhajóján, aztán meg egy kocsmában, ahonnan egy kovács pincéjébe ment, hogy eljusson egy harmadik bunkerbe. Itt tudtak spórolni a büdzsén, így a fent említett jelenetek tudtak igazán látványosak lenni, kimondottan mozis színvonalúak lenni.

Akármilyen univerzumban játszódhatna ez az egész, de történetesen a Disney által kikövezett Star Wars-tejúton haladunk fénysebességgel előre a végtelenbe, Csubival az anyósülésen. Ez a nagyon hardcore rajongóknak fontos infó, mert a készítők jelezték finoman, hogy ennek a sorozatnak az első évadának a vége valami olyat fog tartogatni, ami nagyon fontos lesz a harmadik trilógiát most decemberben lezáró Skywalker kora című filmben. Nem véletlenül időzítették úgy a sorozatot és a filmet, hogy amikor az előbbi véget ér, akkor jön a másik. Azt eddig is lehetett tudni, hogy a The Mandalorian története a A Jedi visszatér és Az ébredő Erő közötti időkben játszódik, amikor a Birodalom már megbukott, de az Első rend még nem alakult meg. Ez így elég tág intervallum. Így a vadabbnál is vadabb rajongói teóriák születhetnek a rész végén látott jelenet kapcsán.

SPOILER!!!

 ke_pernyo_foto_2019-11-13_10_12_42.png

A fejvadász megtalálta azt, amit keresett, de nem végezte ki, mert meglátta a Yoda mesterre kísértetiesen hasonlító faj egy fiatalabb egyedét. Ebben az a durva, hogy konkrétan semmit nem lehet tudni Yoda fajáról. Még a nevük sem ismert. Azt sem, hogy miként szaporodnak. Az biztos, hogy Yoda mester 900 évet élt, ő volt kábé minden Jedik mestere, és nagyon átjárta az erő. A The Mandalorianban egy 50 éves egyedet látni, aki látszólag még nagyon gyerek, hisz egy lebegő bölcsőben van, illetve úgy nyúl a fejvadász mutató ujja után, mint egy baba. Azt a fejvadász is megjegyzi, hogy egyes fajok másként öregednek, így lehet, hogy ugrásszerű változáson megy majd keresztül ez a kis Yoda Junior. Nagyjából 80-100 éves lehet, amikor beindul Az ébredő Erő. Hogy ennél a fajnál ez a kor milyen érettséget és mekkora erőt jelent, azt valószínűleg majd csak a Skywalker korából fogjuk megtudni.

Egyéb érdekességek:

  • Az megvan, hogy ezért a sorozatért áldozták fel a teljesen különálló Boba Fett-filmet?
  • Egész pontosan öt évvel A Jedi visszatér után játszódik
  • Még pontosabban: 6 évvel Rey születése előtt játszódik a sztori
  • A fejvadász puskája onnan lehet ismerős, hogy egész konkrétan a gyalázatos karácsonyi különkiadású Star Wars-filmből vették alapul, nagyjából ilyenje volt anno Boba Fettnek
  • A címszereplőt alakító Pedro Pascal a 13. színész a Trónok harcából, aki szerepel valamilyen Star Wars-produkcióban
  • Ebben a sorozatban látható, sőt, mondhatni debütált wc az egész Star Wars-univerzumban!!! 

A bejegyzés trackback címe:

https://watchmen.blog.hu/api/trackback/id/tr7215304244

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása