kisképernyő vs nagyvászon

Végre egy rendes évadzárót kapott a Trónok harca

2016. június 29. - Chat Géza

Soha ilyen erős fináléja nem volt még az HBO fantasy sorozatának. Ezt akár kőbe is lehet vésni. Persze ehhez az kellett, hogy az egész évad picsa unalmas legyen. Ezért kellett 69 percben csúcsra járatni kábé 6-7 résznyi üres járatot.

A Trónok harca hatodik évada tele volt sokkoló pillanatokkal. Leginkább Ramsay Bolton szadista gyilkosságaira gondolok. Akadtak kegyetlen rajongószopató szegmensek is, amikor Bran még a háromszemű holló segítségével kalandozott a múltban, dobtak a nézőknek egy csontot, aztán annyi, nem vitték tovább a szálat. Hiába volt nagyon szomorú Hodor megölése, nevének kialakulásának története, mert minden nagyon kapkodva lett felépítve, ami miatt egy csomó kérdőjel maradt az emberben.

game-of-thrones-6x10-analisis-_lcnk3jv-jpg_976x0.jpg

Az Éjkirály és a serege már a spájzban van. De ha ennyire fáradhatatlanok ezek a zombik, akkor miért nem értek már el a falhoz? Az előző évadban már volt egy ütközet, ott kiderült, hogy úszni nem tudnak, így meg kell kerülniük a tengert, de az idővel elég tessék-lássék módon bánó sorozatban már-csak-csak meg kellett volna érkezniük. És itt jön az, hogy Havas Jon hatalmas faszagyerek, hogy megvívta a Fattyak csatáját, hogy ő lett észak királya, de ki a bré van most a Falnál? Arra ki figyel?

139170.jpg

Cersei annyúra súlytalan volt egész végig, hogy rossz volt nézni. Nem hat meg, hogy az utolsó részben felrobbantotta a templomot, kinyírta a főverebet, Margery-t és így ezzel öngyilkosságba hajszolta Tomment. Most ő csücsül a vas trónuson. Ez volt minden vágya. Eltakarított mindenkit maga elől, tök mindegy, hogy lánynak született, most nőként uralkodhat. Mi lesz ennek a böjtje? Nagyjából semmi. Rezzenéstelen arccal letudta utolsó gyermeke halálhírét, szóval innentől kezdve nem kell senkit se pátyolgatnia. Jaime persze nem olyan vidám, és én látom a szemében, hogy ő fogja megölni testvérét.

maxresdefault_1.jpg

Dany is mit művelt 9 részen keresztül? Lószart se. Jó, elhurcolták a dothrakiak, felgyújtotta a vezetőiket, maga mellé állította a dothraki sereget, visszatért Meerenbe, ott legyőzte a rabszolgatartó mestereket, aztán Theon Greyjoy-jal és nővérével, valamint a Martellekkel és a Tyrelekkel szövetkezve megindult Westerosra. Oké, lehet borítékolni a győzelmet. Csak miért kellett ezt sztorit ennyire szétdarabolni? Így Dany minden egyes megmozdulása végtelenül színpadias lett. 

Bran is csak kérdőjeleket hagyott maga után. Igen fasza, hogy ő lett a háromszemű holló, de ez mit is jelent? Milyen képességei is vannak pontosan? Nem tudni. Azt bezzeg igen, hogy Havas Jon félig Targaryen. Azt mondhatnánk, hogy egy rejtéllyel kevesebb, pedig pont hogy így sokkal több probléma merül fel. Ő a vas trón hivatalos örököse.

ÉS AKKOR MI VAN? 

Változtat ez bármin is? Talán majd akkor, ha a Mások végre elérik a falat, aztán mindenki elkezd cidrizni és harcolni kell, akkor Dany szövetségesei majd beállnak mögé. Nem mintha a józan ész nem ezt kívánná, de mindegy.

Viszont az eddig említett karakterek története legalább tartott valamerre. Nem úgy, mint Aryának. Több részen követhettük, ahogy elgyepáják, hogy mennyire akar az Ezerarcú ISten hű szolgája lenni, aztán meggondolva magát úgy dönt, hogy felhagy ezzel a baromsággal és inkább elmegy Deresre. Walder Frey torkának elmetélésekor kiderült, hogy most már ő is fel tudja venni bárki arcát, de ez sovány vígasz. És Véreb? Minek lett egy rész neki szentelve, ha aztán semmi sem történt vele? Kiderült, hogy él. Ettől kellett volna összeszarni magunkat? Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy Sandor Cleganet a bosszúvágy hajtja, meg akarja ölni a Hegyet. Az lesz egy szép menet. Közben meg Arya halállistáján ott virít Véreb neve, tehát nekik találkozniuk kell. Megannyi mi lenne és mi lett volna ha van itt.

Az lett volna nagy merészség a sorozat készítőitől, ha már nincs előttük vonalvezetőnek a könyv, hogy tematikus évadot vagy legalább tematikus részeket csinálnak, amiben elvarrnak minden szálat és megágyaznak a hetedik évadnak, ami utolsóként akár a Mások elleni nagy csata előkészületeiről és összeütközéséről szólna. Ehelyett képbe került Euron Greyjoy, akinél a könyvvel ellentétben itt nincs semmilyen kürt, amivel a sárkányokat lehet irányítani. Bezzeg Lady Stoneheart nem került elő.

 

 

2 ok, amiért a Halálos fegyver tévésorozat igen fasza lesz

2016. június 27. - Chat Géza

A képregény-adaptációk után, a régi filmek feltupírozása után nem csoda, hogy pár mozis ötlet átvándorolt a tévére. Ott van A szállító, a Limitless meg még néhány ilyen. Mindegyik kegyetlen fos lett. Viszont a Lethal Weapon előzetese mindegyiknél bizalomgerjesztőbb. Ennek több oka is van.

1. A Halálos fegyver alapból fasza

A 87-es, 89-es, 92-es és a 98-as film sem azért volt jó, mert olyan hű de nagy dologról szólt, hanem azért mert tökösen állt hozzá ehhez az amúgy végtelenül giccses rendőrös bosszúsztorihoz. Na meg a dialógusok is kegyetlenül hitelesre voltak megírva. A mai sorozatfelhozatalban is nagy szükség van egy ilyen megközelítésre. Minden kicseszett CSI-ban, de még a vagányabb nyomozós sorozatokban is végtelenül idilli a partnerekről kialakított kép. Plusz a magánéletükbe nem is pillanthatunk bele. A Halálos fegyver tévésorozat meghagyja a filmeknek ezt a szálát, hogy egyrészt megy a nyomozás, de közben Riggs a lakókocsijában sír, Murtaugh meg a feleségével és a gyerekeivel háziháborúzik.

2. Damon Wayans tökéletes replikája Danny Glovernek

Az előzetes szerint. Wayans íróként és főszereplőként olyan filmekhez adta a nevét, mint a Kőagy őrnagy és a Szupermanus. Mind a kettőt kazin láttam. Akkor és ott kevesebb viccesebb dolgot tudtam elképzelni ennél a két remekműnél. De a Wayans testvérek egyik legnagyobb életművéből, az Emmy-díjas In Living Colorból is kivette a részét. Ebben többször is szerepelt Jim Carrey, amikor még vicces volt. Még az Életem értelmei sorozatát is ide merem sorolni, mert az ő karaktere által hozott stílus miatt különb volt a többi a családi szitkomnál, még akkor is, ha a poénok néha elég egysíkúak voltak.

Wayans jól adja a nyugger vérmérsékletű rendőrt, aki leginkább azzal van elfoglalva, hogy kihúzza a nyugdíjig. Ezt ellensúlyozza Riggs, aki egy fékezhetetlen barom, aki meg akar halni. A Halálos fegyver tényleg hiánypótló lehet a sorozatok között, mert a rendőrös, nyomozós heti ügyekkel foglalkozó műsorok mind vagy túl merevek, vagy túl lazák. Hiába a valamikor még jó ötleten alapuló A mentalista, vagy mondjuk a Bosch, a Luther és társaik, ezek meg sem közelítik azt a rendőrök közti partneri viszony ábrázolását, ami a 90-es évek VHS-korszakából ismert kúrós szaxi szólókkal megküldött filmekben megismerhettünk. Beverly Hills-i zsaru, Kutyám, Jerry Lee, ugye. 

Meg amúgy voltak ennél már nagyobb lelkesedéssel várt sorozatok is, amik aztán olyan szarok lettek, hogy kár is róla beszélni. (Gotham, Cult...)

süti beállítások módosítása